Празничен календар
Куртово Конаре е най-старото селище в община Стамболийски, затова в него традициите и обичаите са най-добре съхранени.
- Един от най-големите празници е Богоявление/Йордановден/- 6 януари. Според християнската вяра този ден е посветен на Светото кръщение на Исус в р.Йордан. Отбелязва се с литургия и празничен водосвет в църквата. След това празничното шествие отива на реката. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста в ледената вода и млади момчета и мъже се хвърлят да го извадят. Всички присъстващи се поръсват със светена вода за здраве, а младежите, участвали в надпреварата за хващането на кръста обикалят по домовете. Хората ги даряват с пари, вино, храна. През деня на реката се играе и хоро. Това е най-обичаният и спонтанен празник в Куртово Конаре. Вековната традиция не е прекъсвала даже и по времето на комунистическия режим, който забраняваше празника поради неговата църковна обредност.
- Бабинден – празнува се на 21 януари. Традиционен женски празник и Ден на родилната помощ. Изказва се благодарност на лекари, акушерки и баби. Млади майки им поливат с вода, а те пожелават повече бебета през годината. В празника се включват жени на различна възраст – стари, млади, и бъдещи майки. Избира се и “баба на годината”. Организатор на празника е Читалището.
- Тодоровден – “Конски Великден”. Традиционен празник за Куртово Конаре, свързан с името на селото. Прави се ритуал със захранване на конете, кушии и конкурси. Провежда се през февруари или март в зависимост от това кога се пада в календара. Организатори са Кметството, Църквата, представители на бизнеса и Читалището
- 1 март – традиционен празник на читалище ”Любен Каравелов 1897”. Баба Марта кичи гостите с мартеници за здраве, самодейците изнасят програма и се веселят. Връчват се награди на художествени ръководители, дарители, читатели, изявени самодейци.
- Великден- най-големият църковен празник. Ходи се на църква, месят се козунаци, боядисват се великденски яйца и се посрещат гости.
- Събор на селото и храмов празник – Св.Атанасий – 2 май. В църквата се дава курбан за здраве на жителите и гостите на селото. Организират се :фолклорна програма, конкурси, обичаи – на площада. Организатори са Кметството, Църквата, Читалището , ОДЗ”Детски рай”, ОУ
- 24 май – Ден на българската просвета и на славянската писменост и култура. По традиция се чества от училището и читалището с концерти, конкурси, срещи с творци и др.
- Фестивал на чушката, домата, традиционните храни и занаяти – чества се втората седмица на месец септември/петък, събота, неделя/. Фестивалът се организира ежегодно от 2009г. , първоначално със съдействието на Платформа АГОРА и Фондация”Америка за България”. Повече за фестивала може да прочетете на ФБ страницата: https://www.facebook.com/KurtovoKonareFest?ref=hl и сайта на фестивала: http://www.kurtovokonarefest.eu/
- 1 ноември – Ден на народните будители – традиционно се чества от читалище ”Л.Каравелов 1897”
- Коледа – свързана е с тържества и конкурси преди празника. На 24 декември се чества Бъдни вечер – семеен празник, на 25 и 26 се гостува на приятели и роднини.
- Нова година – 31 декември